Качване на мускули и топене на мазнини едновременно – възможно ли е?
Качване на мускули, докато се топят мазнините? Възможно ли е?
Как да се редуцират мастните запаси в период на качване?
Това са едни от най-често задаваните въпроси в сферата на фитнеса изобщо. Причината е, че хората не обичат да чакат и искат всичко на момента. Никой няма да качва първо маса, а после да сваля излишно качените килограми, ако знае, че може да увеличи обиколката на бицепса си и да направи плочки на корема едновременно. Но мнозина го правят. Значи ли това, че отговорът е ясен и това да станем по-големи и по-релефни е по-скоро мит и добро пожелание, отколкото реалност?
Ще ви изненадам като кажа, че не е точно така и отговорът на въпроса е: да, възможно е! Въпреки че нещата са много по-сложни и комплексни, отколкото изглеждат и зависят от много фактори. Затова истинският отговор на въпроса: може ли да качваме мускули и да горим мазнините едновременно е: възможно е, но изключително трудно. Нека ви обясня по-подробно.
Качване на мускули
Кое е основното правило в храненето за качване на мускулна маса и да редуцираме мастните запаси? Това е законът за калорийния баланс. Той гласи, че ако искаме да трупаме мускули, трябва да приемаме повече калории, отколкото горим всеки ден. Т.е. да сме в положителен калориен баланс, а ако ще топим мазнини, трябва да сме в отрицателен калориен баланс. Това е задължително условие, без което усилията ни в залата, подборът на правилните храни с оптимална честота и пропорции и всичко останало ще се окажат напразни. Ще припомня също, че положителният или отрицателният калориен баланс, не трябва да са твърде големи, иначе ще качвате повече мазнини, отколкото мускули в различните мускулни групи или ще губите предимно мускулна маса.
Естествено, всяко правило си има изключения. Но в общи линии е много трудно да качваме мускули и да горим мазнини едновременно, защото механизмите за всеки един процес да се случи са противоположни един на друг. Все пак да изясним кои са изключенията, при които това става. Те са три основни: тренировъчният стаж, мускулната памет и генетичните фактори(или соматотип).
Тренировъчен стаж
Може би сте чули или изпитали върху себе си бързия мускулен растеж през първите няколко месеца тренировки. Това може да е съчетано с голямо намаляване на мастните запаси, ако се спазва хранителен режим и се тренира правилно, разбира се. Причината е, че нетренираният мускул е далеч от своя генетичен потенциал и лесно реагира на натоварването дори и при недостатъчно калории. Не е така обаче при напредналите, за тях всеки килограм мускул идва изключително трудно.
Мускулна памет
Благодарение на мускулната памет, е много лесно да си върнете мускулите, които сте изгубили. Дори и докато сте на режим за топене на мазнини. Така културисти, които не са тренирали с месеци, могат да се подготвят буквално за 3 месеца за състезание, като едновременно станат по-чисти и по-големи.
Генетични фактори (или соматотип)
Чували сте за така наречените „генетични чудовища“. Това са хората, които се хранят основно във вериги за бързо хранене, почти нетренират и изглеждат като модели от корици на списания за фитнес. Те просто са изтеглили печелившите генетични карти, които включват ултра бърз метаболизъм, чудесен хормонален статус, малко на брой мастни клетки и повече и по-големи мускулни фибри. Но тези „генетици“ са много малък процент от населението.
Качване на мускули и топене на мазнини едновременно – възможно ли е?
И така… ако не сте начинаещи, бивши атлети или генетично надарени, значи ли че сте прецакани за качване на мускулна маса и да стопите мазнините едновременно? Зависи какво разбирате по думата „едновременно“. Ако за вас „едновременно“ означава точно определен момент, като този през който четете тази статия, то променете начинът си на мислене и не възприемайте нещата толкова буквално. Едновременно може да означава и малко по-дълъг период от време. Като 3 месеца например, колкото срокът на един тренировъчен и хранителен план. Тогава нещата коренно се променят, сега ще разберете как.
Обикновено повечето експерти разглеждат калорийния баланс като константа. Тя трябва да се спазва за целия период, през който гоните дадена цел. Искате да качите мускули или да стопите мазнини и веднага получавате своя режим със съответния положителен или отрицателен калориен баланс. От началото до края на режима, всеки ден, вие приемате повече или по-малко калории спрямо базовия си метаболизъм. Но какво ще стане ако се разчупи тази константа и вие започнете да редувате кратки, няколкодневни периоди с положителен калориен баланс.
С такива с отрицателен калориен баланс, нещо което наричам ротационен принцип в диетите. През това време тренирате интензивно с тежести, правите кардио и спазвате всички останали принципи на правилното хранене. Не е ли възможно през тези няколко дни на калориен дефицит да изгорите малко мазнини. А през останалите да качите малко мускули? Твърде малко ли? Може би, но натрупано през следващите 3 месеца, всъщност не е толкова малко и е напълно възможно в края на периода да сте доста по-релефни и мускулести.
Балансът на калориите
Естествено, калорийният баланс е важен. Но не забравяйте, че не по-малко важен е и подборът на правилните храни, които ще въздестват върху основните хормони, отговарящи за топенето на мазнините и качването на мускулна маса. Само тогава това да станете по-големи и по-чисти ще бъде повече от добро пожелание. Може би ще бъде трудно да го постигнете, но трудно не означава невъзможно, нали! Особено при правилната стратегия. А ако желаете аз да я предложа за Вас, свържете се с мен чрез формата за контакт, за да изготвя Вашия индивидуален режим. Очаквам Ви
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.