Как да се „спасите“ от празниците
Коледните и Новогодишните празници наближават. Повечето от Вас сигурно ви очакват отрупани с всякакви вкусотии трапези. Едва ли има някой, който няма да наруши режима си на хранене, а доста ще попрекалят с хапването, независимо дали спазват диета или не. И в това разбира се няма нищо лошо. Какви празници ще бъдат ако не опитате от всички лакомства на масата и не пийнете вино. Все пак не живеете, за да робувате на фигурата си, нали!
Проблемът е, че обикновено угощението започва малко преди Бъдни вечер и приключва без прекъсване чак няколко дни след Нова година, след като се доядат всички остатъци от Новогодишната нощ. И докато се усетите, вече трудно закопчавате най-горното копче на дънките или отпускате колана с няколко дупки. Естествено, обещали сте си че само да минат празниците и ще се влезнете в релси, и започвате – най-често с ударни диети и гладуване за уж по-бързи резултати, чрез които ще смъкнете няколко килограма, но на каква цена? Ще „заплатите” със загубата на повече мускули, отколкото мазнини и последиците от забавянето на метаболизма. Разбира се, може да го направите и по правилния начин – със спорт и балансиран хранителен режим. Но какво ще кажете ако ви споделя, че има начин да се насладите на празниците, без да се притеснявате, че ще развалите визията си? Или с други думи казано – и вълкът сит и агнето цяло.
Това, което ще ви предложа може да се нарече планиран чийтинг в диетата и започва няколко дни преди Бъдни вечер и приключва на Нова година. В основата стои ротационният принцип в диетите, но вместо „зареждащи” ще имаме „свободни” дни. Идеята е да намалите калориите, основно от въглехидрати, за няколко дни преди двата празника. Това ще доведе до изчерпване на гликогеновите запаси от мускулите и от черния дроб. Последвалите екстра калории ще попълват основно тези запаси и няма да се отлагат толкова в мастните депа. Как се прилага това на практика?
Три дни преди Бъдни вечер, на 21-ви, 22-ри и 23-ти декември, намалете въглехидратите под 1 грам на килограм телесно тегло. Приемайте минимално количество от тях в първите две-три хранения за деня от ниско гликемични източници като овесени ядки, кафяв ориз и някои плодове. По същество такова органичаване се причислява към кетонните диети, но тук става въпрос само за три дни, а не за режим на хранене. Хранете се с оптимална честота – 5-6 пъти дневно с чисти източници на белтъчини като пилешко месо, бяла риба, белтъци, обезмаслена извара, протеин на прах и достатъчно фибросъдържащи зеленчуци – зеле, броколи, спанак, маруля, чушки и други. Така освен че ще предпазите мускулите от разграждане, няма да останете гладни. Не увеличавайте количеството на белтъчините, както и не добавяйте допълнителни мазнини към храната, защото целта е максимално намаляване на гликогеновите запаси, а това няма да се получи ако замените едни калории с други. Не забравяйте също да пиете достатъчно вода.
Продължете да се храните по този начин и на 24-ти, докато не дойде време за празничната трапеза. Тогава ще можете да се насладите на всички ястия, а изгладнелите ви мускули ще усвоят излишните калории, които ще приемете. Похапнете спокойно до 27-ми включително и от 28-ми до навечерието на Новогодишната нощ повторете описаната методика. После отново „три дни яли, пили и се веселили”. А когато не остане нито един неизяден сладкиш, ще установите че сте се „спасили” от празниците и няма да губите толкова време и усилия по връщането на предишната си форма.
Това е – идеята от мен, другото е във вашите ръце, а догодина ще можете да се похвалите как сте се справили. А ако някой има мнения и въпроси, нека ги сподели в полето за коментари.
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.